Historia Miecze Samuraje Tsuba

Historia Samurajów


1.Pierwszy Szogunat

Kamukura Bakufu 1185-1333

Kamakura staje się wojskową stolicą, a Yorimoto staje się pierwszym szogunem o pełnych prawach. Cesarz staje się pionkiem. Rozpoczyna się panowanie systemu feudalnego, co umożliwia podniesienie społecznej i gospodarczej sytuacji samurajów. Zwiększa się popularność Buddyzmu Zen, ze szczególnym uwzględnieniem metydacji, która pomagała zachować samurajowi czystość umysłu.

2.Drugi Szogunat

Ashikaga Bakufu 1336-1574

Nową stolicą zostaje Kyoto. Takaiyi zostaje pierwszym szogunem rodziny Ashikaga. Wzrosła pozycja daimyo co spowodowało polityczną dezintegrację, ponieważ podzielili oni kraj. Rozwija się kultura. Przybywają portugalczycy.

Czas Wojny 1467-1568

Czas wielu wojen domowych. Autorytet i pozycja cesarza oraz szoguna zmalały.

Okres Unifikacji 1560-1597

Na scenie politycznej wyłania się trzech przywódców: Nobunaga, Hideyoshi i Ieyasu. Szogun Ashikaga gruntuje swoją władzę z pomocą Nobunagi w 1568 roku. Szogun spiskuje przeciwko Nobunagi, aby utrzymać swoją pozycję. W 1573 roku Nabunaga likwiduje szogunat. Szogun Ashikaga zachowuje swój tytuł bez autorytetu i mocy. Szogun umiera w 1597 roku i linia szogunów klanu Ashikaga się kończy.

3.Trzeci Szogunat

Dynastia Tokugawa 1603-1868

W 1603 roku Ieyasu z klanu Tokugawa zostaje szogunem, a stolica zostaje przeniesiona do Edo (dzisiejsze Tokio). Ieyasu próbuje kontrolować militarną potęge daimyo. Jest to okres panowania kast militarnych: szogun, daimyo i samurai. Cesarz był traktowany z honorem, jednak dalej był pionkiem. Następuje podział społeczeństwa na 4 warstwy: samuurajów, chłopów, szlachciców i kupców. Tylko samuraje mogli nosić miecz - powstał kodeks samuraja (Bushido). Owy kodeks bazuje na naukach Konfucjusza. Pokojowy Tokugawa sprowadził na samurajów dużo problemów. Bez walki wielu z nich pozostało bez wpływów. Wielu z nich zostało nauczycielami sztuk walki. Rozwój kulturowy -teatr kabuki, haiku. W maju 1868 roku kończą się rządy ostatniego z klanun Tokugawa. Zaczyna się okres Restauracji Cesarskiej - władza wraca w ręce cesarza.